…czyli zabytkowe Szczecińskie domy, budynki i inne miejsca, które warto zobaczyć

Na pewno Zamek Książąt Pomorskich jest jedną z najbardziej znanych Szczecińskich nieruchomości, znajduje się on przy ulicy Korsarzy 34 na osiedlu Stare Miasto(Śródmieście). Obecny budynek jest rekonstrukcją zamku zniszczonego w trakcie II wojny światowej. Początki historycznego zamku sięgają XIV wieku, kiedy to rozpoczęto budowę “kamiennego domu”, bo tak wtedy nazywano tę budowlę. Na przestrzeni kilkuset lat umacniano, zmieniano i przebudowywano ten obiekt niszcząc tym samym drogocenne ozdoby.

Przez długi czas jak sama nazwa wskazuje Zamek Książąt Pomorskich zamieszkiwała elita tego regionu, lecz w XVII wieku na zamku w Szczecinie dom znalazł pewien namiestnik szwedzki, natomiast kilkadziesiąt lat później(kolejny wiek) pojawili się tam Prusacy. Następnie pewnemu generałowi zamieszkującemu zamek w Szczecinie urodziła się córka, która została bezwzględną i znaną z wielu ciekawostek carycą Rosji – Katarzyną II.

Przez kolejne lata zarówno Pomorze Zachodnie jak i zabytkowa nieruchomość były poza granicami państwa Polskiego przez co zamek zaczął się niszczyć, aż w końcu na skutek nalotów podczas drugiej wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony. Po trudnych latach wojny rozpoczęto prace zabezpieczające pozostałości po Zamku Książąt Pomorskich i badania archeologiczne, natomiast dopiero trzynaście lat po zakończeniu wojny zaczęła się renowacja “domu” Pomorskich Książąt, która zakończyła się w 1980 roku.

Zdecydowano, aby ta nieruchomość(mimo tego, że były różne koncepcje przez te kilka stuleci) utrzymywana była w renesansowym stylu z XVI wieku. Obecnie jest to istne centrum kultury w Szczecinie, w którym znajdują się takie miejsca jak opera, kino, teatr, restauracje, muzeum, sala koncertowa i wystawowa. Zabytek ten jest pozycją obowiązkową przy planowaniu zwiedzania naszego pięknego miasta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *