…czyli zabytkowe Szczecińskie domy, budynki i inne miejsca, które warto zobaczyć

Pierwszą zabytkową nieruchomością w Szczecinie, którą opiszę jest wieża widokowa przy ulicy Narciarskiej 5a, nazywana też wieżą Bismarcką lub Gocławską. Jest to już trochę zapomniany zabytek w mieście, natomiast nadal jest on cennym budynkiem(wielkości kilku domów) dla historyków. Mimo, że nie jest on aktualnie otwarty dla zwiedzających to warto przyjrzeć się mu chociaż z zewnątrz.

Historia wieży sięga aż 1899 roku(kiedy to Szczecin nie należał do Polski), wtedy też pojawiła się pierwsza propozycja jej budowy. Miała ona powstać ku czci Otto von Bismarcka – kanclerza Rzeszy i premiera Prus. Ostatecznie budowa tej zabytkowej dzisiaj nieruchomości zakończyła się dopiero w 1921 roku. Ma ona dwadzieścia pięć metrów wysokości oraz dwadzieścia jeden metrów średnicy – według danych z czasów otwarcia. Dodatkowo przed wejściem jest plac oraz kilka schodków.

Wieża Gocławska w Szczecinie

Od lat dziewięćdziesiątych nie można wchodzić do środka wieży, ponieważ zamknięto wejście rdzewiejącymi już drzwiami z grubego metalu. W roku 2001 podpisano umowę dzierżawy w skutek, której miał powstać lokal gastronomiczno-turystyczny. Niestety plany nie zostały zrealizowane, dlatego też miasto wystąpiło do sądu o odzyskanie wieży i pobliskich gruntów, w 2010 roku wyrokiem sądu aktualny właściciel ma jeszcze co najmniej kilkadziesiąt lat na zagospodarowanie terenu.

Zabytek natomiast niszczeje, nie tylko dlatego, że czas mija – przyciąga też amatorów wspinaczki, dlatego jest już podziurawiony hakami, mimo to warto go zobaczyć. Znajduje się on na obrośniętej lasem górze, zwanej Zielonym Wzgórzem w paśmie Wzgórza Warszawskie na osiedlu Golęcino-Gocław, przy ulicy Narciarskiej 5a(Gocław) w Szczecinie. W pobliżu znajduje się pętla tramwaju o numerze 6, tak też jest tam najłatwiej dotrzeć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *