…czyli zabytkowe Szczecińskie domy, budynki i inne miejsca, które warto zobaczyć

Dzisiaj być może trochę nietypowo opiszę Jezioro Szmaragdowe. W końcu blog ten ma traktować o ciekawych miejscach i nieruchomościach w Szczecinie – nie tylko o zabytkach, ale o nich również. Leży ono po prawej stronie Odry, a dokładniej na osiedlu: Zdroje. Sięga osiemnastu metrów głębokości i ma wymiary 165×289 metrów, leży na terenie Puszczy Bukowej(Park Krajobrazowy).

Szmaragdowe Szczecin

Równie ciekawe jak same jezioro jest też to co znajduje się wokół niego. Mianowicie bujna roślinność, punkty widokowe czy też schrony, podziemia i ruiny(być może opiszę to dokładniej w jednym z przyszłych wpisów). Niektóre z roślin występujących w okolicy jeziora są pod ochroną, natomiast samo jezioro powstało na skutek prowadzonych na tym obszarze wykopalisk. W 1862 roku rozpoczęto wydobywanie przemysłowe, które zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni w 1925 roku czego przyczyną była właśnie woda do której się dokopano. Ta sama woda później zapełniła jezioro.

Jezioro Szmaragdowe

W Szczecinie jest jeszcze co najmniej kilka innych ciekawych jezior, natomiast Jezioro Szmaragdowe mimo tego, że jest sztuczne(a może właśnie dlatego) ma swój niepowtarzalny urok – widać to chociażby na moich zdjęciach. Na pewno jest to bardzo dobre miejsce, aby spędzić tam cały wolny dzień, a przy okazji zobaczyć inne okoliczne zabytkowe nieruchomości na Szczecińskim Prawobrzeżu i pozostałe atrakcje wokół jeziora(przynajmniej punkt widokowy). Chociaż na to wszystko jeden dzień to zdecydowanie za mało.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *