…czyli zabytkowe Szczecińskie domy, budynki i inne miejsca, które warto zobaczyć

Kolejny zabytek w Śródmieściu, czyli Brama Portowa, jest to także jedna z najbardziej popularnych nieruchomości w naszym mieście. Razem z Bramą Królewską ich budowa rozpoczęła się w 1725 roku, sześć lat po tym jak Szwecja sprzedała Szczecin Prusakom i stanowiły część murów otaczających miasto w XVIII wieku. Brama Portowa znajduje się na placu o takiej samej nazwie na osiedlu Nowe Miasto.

Bramy i mury miały pełnić funkcję obronną przed ewentualnym atakiem z zewnątrz, natomiast bramy dodatkowo miały być reprezentatywne, to znaczy miały być miłe dla oka. Brama Portowa została zaprojektowana podczas baroku, dlatego też w takim stylu architektonicznym została wybudowana i cały czas dobrze się prezentuje. W centralnej części umieszczona jest tarcza, w której znajduje się monogram króla Prus z tamtego okresu, natomiast trochę wyżej herb tego państwa. Brama jest ładnie zabudowana i efektownie ozdobiona.

Obecnie wewnątrz znajduje się sklep, natomiast obok jest skrzyżowanie i linia tramwajowa. W obrębie tego placu trwają także inwestycje, a mianowicie budowane są kolejne dwie duże nieruchomości w Szczecinie, są to dwa biurowce o takiej samej nazwie jak plac czyli Brama Portowa I oraz II. Obie nieruchomości będą udostępniać powierzchnię pod handel i usługi oraz mają zostać skończone jeszcze w tym roku.

Komentarz (1)

  1. Piter said on 16-02-2012

    Przejeżdżam tędy prawie codziennie, dlatego wypada wiedzieć coś o tym. Można by dodać, że przed II wojną przed bramą stała fontanna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *